extra-ajanlat

Dughagyma ültetése
Módosítva: 2024. február 09.
Létrehozva: 2024. február 01.

Dughagyma ültetése

Nehézség:

A dughagyma ültetése nem bonyolult, mégis van néhány tipp, amit megfogadva magasabb lesz a sikerrátánk.

Tartalomjegyzék
  1. Dughagyma ültetése
  2. Termeljünk hagymát! Jó, de milyet?
  3. Vessem vagy ültessem a dughagymát?
  4. A dughagyma ültetése mikor a legmegfelelőbb?
  5. Dughagyma ültetése ősszel
  6. Dughagyma ültetése tavasszal
  7. Hogyan gondozzuk a növendék hagymákat?

Dughagyma ültetése

Aki szereti a jó magyar konyhát, az tudja, hogy aligha állhatunk neki bármilyen finom étel elkészítésének, ha nincs a háznál legalább 3-4 fej vöröshagyma és legalább néhány gerezd fokhagyma. Szinte minden házban akad egy mester, aki bizony az ország-világ legfinomabb pörköltjét készíti. Ők időnként összekapnak, hisz egyikük szerint kiló húsonként kell legalább 4 fej apróra kockázott hagyma, míg a másik szerint egy fél is elég lesz bele, az is félrőfre vágva. De hogy kell-e bele, azt egyikük sem vitatja. És azt sem, hogy nincs finomabb összetevő annál, ami a háznál termett. Lássunk hogyan zajlik a dughagyma ültetése. Először is szerezzünk be megfelelő konyhakerti szerszámokat.

Ajánljuk ezeket:

- Yato ültetőkanál

- Verto mini ásó

- Fiskars ültetőfa

Dughagyma ültetése tavasszal

Termeljünk hagymát! Jó, de milyet?

Rengetegféle hagymát használhat az ember nap, mint nap. Vöröshagymát teszünk a pörkölt alá, fokhagymával ízesítünk, de a szalonnazsírral csepegtetett vagy a jó kacsazsíros kenyérre sokan lilahagymát tesznek. Ám ezen kívül is a sonkahagymától kezdve a főzőhagymán át a póréhagymáig számtalan fajta létezik. Melyiket ültessük? Amelyiket csak szeretnénk! Termesztésükben nincsenek olyan nagy különbségek és szaporításuk is ugyanúgy működik.

Vessem vagy ültessem a dughagymát?

Bár a kertészkedőknek nagyon csábító lehet a hagymavetés gondolata, a kezdőknek, de még az alkalmi kertművelőknek sem igen éri meg a belefektetett idő és energia. A magok kedvező árúak, de a sikerélmény kevésbé garantált, és nagyon hosszadalmas tud lenni, mire az aprócska szemet egy fogyasztható terménnyé tudjuk alakítani. Természetesen senkit nem akarunk lebeszélni róla, érdekes és izgalmas folyamat ez, és nyilvánvalóan működik, hisz szerte a világon szaporítják ezzel a módszerrel és így jön létre a dughagyma is. Ebből az állapotból már sokkal könnyebb és gyorsabb a hagyma termesztése, nemhiába lett oly népszerű a hagyma dughagymáról történő szaporítása. Az ára persze valamivel magasabb, de még így is sokkalta olcsóbb, mint a kész terméket megvásárolni, ráadásul pontosan tudjuk, hogy honnan származik: a gondoskodó kezünk által megművelt saját kertünkből.

Dughagyma ültetése ősszel

A dughagyma ültetése mikor a legmegfelelőbb?

E szöveg keletkezésekor épp az októberi hagymadugdosási szezonban vagyunk. A most eldugott vöröshagymáink tavaszra finom, zsenge újhagymaként fogyaszthatóvá válnak. Ezek persze frissen fogyasztva jók, nem tárolásra. Ilyenkor érdemesebb a nagyobb méretűeket elültetni és kicsit mélyebben, hogy a szép fehér szárrész kialakulhasson. Ehhez elegendő, ha a hagyma teteje körülbelül 3 cm földtakarásban van. A tavaszi ültetéssel szemben több héttel hamarabb juthatunk hozzá a saját újhagymánkhoz.

Dughagyma ültetése ősszel

Az őszi fokhagyma duggatásának is most van itt az ideje. Arra figyeljünk, hogy nem szeret maga után vagy más gyökérzöldségek után lenni. Ahol legutóbb fokhagyma vagy répa volt, oda inkább ne ültessük. A szép, egészséges gerezdeket úgy 5 cm mélyen helyezzük el, de sohasem frissen ásott talajba. A tavaszi meleggel ezek is korán kibújnak majd, így csupán néhányszor kell a gyomlálással foglalkoznunk. Könnyítsd meg a munkát, vegyél gyomláló kéziszerszámot.

 

Dughagyma ültetése tavasszal

Ha valaki lemarad a szezonról, vagy csak nincs ideje az őszi hagymaültetésre, az se keseredjen el, mivel tavasszal újból alkalom nyílik a duggatásra. Ilyenkor néhány hetet veszítünk, de még saját újhagymát is fogyaszthatunk, ha időben nekifogunk. Viszont több gondunk lehet a gyomokkal és a kártevőkkel. A télálló vöröshagymának valót pedig csak ilyenkor készíthetjük elő. Akár már márciusban nekiláthatunk, mivel a hagyma hidegtűrő növény. Ehhez hasonlóan a fokhagyma is jól bírja a hűvös időt a kezdeti időszakban, azonban később meleg- és vízigényesebb. A tavaszi ültetéskor nem kell annyira mélyre helyezni a kis dugványokat, mint ősszel.

100 m2-re kb. 1 kg dughagymával kell számolni, amiből akár 100-200 kg-ot is szüretelhetünk, így akár akkor is megéri eldugni pár darabot, ha csak egy kis ösvény melletti szabad területünk van. Arról nem is beszélve, hogy megfelelő társításban jó hatással vannak egymásra, ha például káposztafélék, paradicsom, paprika, saláta vagy eper mellé ültetjük. A bab és a borsó viszont rossz szomszédok. Kerüljük a különböző hagymafélék egymás mellé helyezését is. Ilyenkor, ha az egyiket megtámadja valamilyen kártevő, sajnos semmi nem fogja megakadályozni abban, hogy miután az egyiket megdézsmálta, ne folytassa a másikon. Így zajlik a dughagyma ültetése profin. De mi a helyzet a a növendék hagtymák gondozásával?

Dughagyma

Hogyan gondozzuk a növendék hagymákat?

A dugványozás után gondoskodnunk kell a terület gyommentesen tartásáról. Ez az őszi ültetés esetén egyszerűbb. A nagyobb száraz időszakok során érdemes öntözni, hogy ne legyen teljesen száraz a föld, azonban a túl sok víz gyökérrothadást okozhat. Viszonylag tápanyagdús földbe ültetve nincs gondunk annak utánpótlásával, mivel igénye elég alacsony, ahogy a földdel szemben sem olyan válogatós.

Leggyakoribb betegségei a penészedés és rothadás, ami a túl nedves közeg eredménye, illetve a hagymalégy tud még nagy károkat okozni, amit egyrészt az őszi ültetéssel, másrészt az ültetési hely helyes megválasztásával, megfelelő társnövények mellé helyezéssel és a maga után való ültetés kerülésével nagyobb eséllyel kivédhetünk. Ne felejtsd el gyűjteni az esővizet esővízgyűjtővel, növényeid meghálálják majd.

Kapcsolódó ötletek