kiárusítás

Munkavédelmi kesztyű kiválasztása
Módosítva: 2023. szeptember 04.
Létrehozva: 2023. június 23.

Munkavédelmi kesztyű kiválasztása

A munkavédelmi kesztyűk a munkavédelem legalapvetőbb kellékei, mégis nagyon gyakran látom, hogy használatukat elhanyagolják, pedig szinte nincs olyan munkafolyamat amikor a kézvédelemnek nincs kiemelt jelentősége.

Tartalomjegyzék
  1. Munkavédelmi kesztyű kiválasztása
  2. Milyen szempontokat kell mérlegelnünk a munkavédelmi kesztyű beszerzése előtt?
  3. Milyen típusú munkavédelmi kesztyű szükséges számodra?
  4. Milyen anyagú védőkesztyűt válasszunk?
  5. Milyen speciális védelmi képességre van szükségünk?
  6. Néhány tényező, amelyet figyelembe kell venni a munkavédelmi kesztyű kiválasztásakor
  7. Bőr munkavédelmi kesztyűk

Munkavédelmi kesztyű kiválasztása

A munkavédelmi kesztyűk a munkavédelem legalapvetőbb kellékei, mégis nagyon gyakran látom, hogy használatukat elhanyagolják, pedig szinte nincs olyan munkafolyamat amikor a kézvédelemnek nincs kiemelt jelentősége. Ahogyan az elvégzendő munkák nagyon sokrétűek lehetnek, úgy a munkavédelmi kesztyűk is rendkívüli módon specializálódtak, illeszkedve az elvégzendő feladat által megkövetelt védelemhez.

bőr védőkesztyű

Ebben a bejegyzésben pont abban szeretnék segíteni, hogy milyen szempontok alapján válasszatok munkavédelmi kesztyűt, elkerülve a nem kívánt és némi ráfordítással megelőzhető kézsérüléseket. És, ha már a ráfordításoknál tartunk… A munkavédelmi kesztyűk talán a legolcsóbb munkavédelmi eszközök közzé tartoznak, ennek ellenére használatukat, számomra érthetetlen okból, nagyon sokan mellőzik. Annak ellenére van ez így, hogy a tapasztalatok szerint a legtipikusabb barkács balesetekben a kéz szokott megsérülni. Ezeknek a károsodásoknak a nagy része megelőzhető lenne egy minimális ráfordítással.

A munkás kesztyű kiválasztása igazából egy kompromisszum a munkahelyi kockázatértékelés során előírt védelem szintje, a megfelelő kényelem és a költségek között. (De mint már utaltam arra, a költségtényező szinte elhanyagolható.)

Tipp: ne feledkezz meg a fej- és arcvédelemről sem!

Milyen szempontokat kell mérlegelnünk a munkavédelmi kesztyű beszerzése előtt?

Lényegében egy kockázatelemzést kell elvégeznünk, ahol az alábbi szempontokat kell figyelembe venni:

Próbáld értékelni az elvégzendő feladat típusát abból a szempontból, hogy milyen fokú ügyességre és rugalmasságra van szükség.

A munka típusa:

  • Könnyű feladat: alacsony kopás és viszonylag tiszta környezet
  • Közepes feladat: különböző munkakörülmények, de még mindig alacsony kopás
  • Nehéz feladat: magas kopás, kemény munkakörülmények, szennyezett munkakörnyezet

Szükséges kézügyesség – a kesztyű alapanyaga:

  • Alacsony: nagyméretű tárgyak kezelése – bőrkesztyű, PVC 7-es szövés
  • Közepes: kisebb tárgyak kezelése, amelyek egy kézben tarthatóak – poliészter
  • Magas: nagyon kis tárgyak kezelése, amelyek ujjbegyekben tarthatóak – nylon,

Milyen típusú munkavédelmi kesztyű szükséges számodra?

A munkavédelmi kesztyű típusát leginkább a munkafolyamatok követelményi határozzák meg. Nagy mechanikai igénybevételes anyagmozgatási, munkákhoz ipari hasítékbőr kesztyűket, vegyszerekkel illetve vizes környezetben végzett munkához vegyszerálló gumikesztyűket, kisméretű alkatrészekkel való munkához mártott vagy sima szerelőkesztyűket ajánlunk. Árupakoláshoz, csúszásbiztos bevonatú textilkesztyűket javaslok. Téli vagy hideg környezetben bélelt ipari vagy téli mártott védőkesztyűk a legjobbak. Éles, vagy szúró tárgyakkal végzett munkához a vágásbiztos kesztyűk a legalkalmasabbak.  Többféle hegesztőkesztyű illetve hőálló kesztyű közül választhatsz minden különböző hegesztési vagy más hőalakítással járó munkához.

Leggyakoribb kockázati besorolások az alábbiak:

  • Vágás és szúrás elleni védelem
  • Vegyi anyagok elleni védelem
  • Mechanikai védelem
  • Hő elleni védelem
  • Folyadék elleni védelem
  • Hideg elleni védelem
  • Egyszer használatos védőkesztyűk

Vágásbiztos kesztyű

Milyen anyagú védőkesztyűt válasszunk?

A munkavédelmi kesztyűk anyagát legnagyobb mértékben a falhasználási környezete dönti el. Száraz környezetben hasítékbőr, finombőr, pamut és műszálas textil anyagú kesztyűket javaslok. Vizes vagy vegyszeres környezetben gumikesztyűket, vagy mártott kesztyűket ajánlok. A Nagy mechanikai igénybevételt a hasítékbőr bírja a legjobban, hegesztésre hasíték és finombőr kesztyűk is léteznek, hőálló kesztyűk közül a hasítékbőr és egyes kevlár/nomex anyagú kesztyűk váltak be. Savak és Lúgok ellen kifejezetten a gumikesztyűk és mártott kesztyűket vásároljunk.

Milyen speciális védelmi képességre van szükségünk?

Ellenőrizzük, hogy az adott védőkesztyű minden olyan funkciót tud, amire szükségünk van. Pl hány fokos hőtől képes megvédeni a kezet, milyen vegyszerek maró hatásának áll ellen, illetve mennyire erős vágásbiztossági és átszúrás elleni védelme van. Vannak olyan speciális kesztyűk, mint az íválló hegesztőkesztyű, a több ezer volt feszültség ellen védő villanyszerelő gumikesztyű, a henteseknek ajánlható lánckesztyű, illetve a favágóknak ajánlható láncfűrészes kesztyű. A termékhez tartozó leírás minden esetben tartalmazza a védelmi képességek és a speciális jellemzők leírását. Ezeket érdemes átolvasnunk, és ennek megfelelően kiválasztani a megfelelő típusú védőkesztyűt.

Néhány tényező, amelyet figyelembe kell venni a munkavédelmi kesztyű kiválasztásakor

Munkavédelmi kesztyűk elektromos gépekhez - Átszúródási elleni védelem

Amennyiben elektromos gépekkel dolgozol egy olyan munkavédelmi kesztyűt kell választanod, amely megvédi a kezedet az átszúródástól és a vágástól. Ideális választás a munkavédelmi bőrkesztyű, amely szúrásbiztos, tartós, ellenáll a szikrának. Az erősített tenyér és csukló további védelmet nyújtanak. A bőr munkavédelmi kesztyűket hegesztőknek, ácsoknak, fémmunkásoknak ajánljuk. A tetőfedéshez használt munkakesztyűk gyakran bőrből készülnek a tartósságuk és a védelmi tulajdonságuk miatt.

Munkavédelmi kesztyűk nehéz gépekhez és szerszámokhoz – Védelem a zúzódások ellen

Az építkezési munkák és egyéb olyan munkavégzés során, ahol nehéz gépek használatát igénylik, a kezek megsérülhetnek és zúzódhatnak. Párnázott munkakesztyűt kell használni, amely megvédi a kezet e nehéz gépek rezgéseitől és elnyeli a sokkot.

Munkavédelmi kesztyűk veszélyes és folyékony anyagokhoz – Vegyszer védelem és vízállóság

Amennyiben vegyi anyagokkal dolgozol vegyszerálló kesztyűkre lesz szükséged, hogy megvéd a kezeid. Azoknál a munkáknál is elengedhetetlen a munkakesztyű, ahol a kezed folyamatosan érintkezik vagy elmerül a vízben. A vízálló kesztyűk gyakran gumi bevonatúak vagy szintetikus vízálló anyagból készülnek.

A két legalapvetőbb típus amivel az otthon végzett munkák jelentős részénél megfelelő védelmet tudsz nyújtani a kezeidnek

A szerelő kesztyűk. A szerelőkesztyűk lehetnek latex mártott kesztyűk, PU kesztyűk, illetve nitril mártott kesztyűk. A szerelő kesztyűk felhasználási területe: autóipar, gépipar, szállítmányozás, elektronika, csomagolás, raktározás.

Bőr munkavédelmi kesztyűk

A bőr áruk készítésének művészete több mint 7000 éve létezik. AZ 1400-as években a bőr feldolgozása általánossá vált Európában. A modern világban a bőrt mindenhez használják, a bútoroktól át a cipőkig, ruhákig, bőrkesztyűkig. A munkavédelmi bőrkesztyűk általában marhabőrből, sertésbőrből vagy kecskebőrből készülnek. A munkás kesztyűkhöz használt egyéb kevésbé gyakori bőr típusok közé tartózik a báránybőr, a szarvasbőr, a bivalybőr, és a lóbőr. Mindegyiknek megvannak az előnyei és az ajánlott felhasználási területei.

Marhabőr: a leggyakrabban használt bőr a munkavédelmi kesztyűkhöz. A marhabőr munkakesztyű tartós, strapabíró, könnyen kezelhető, ellenáll a szennyeződéseknek és a víznek.

Sertésbőr: kevésbé gazdaságos, mint a marhabőrből készült kesztyűk, de a sűrű sertésbőr tartósabb és légáteresztőbb. A sertésbőr legnagyobb előnye, hogy nedvesség után puhább marad, mint a többi bőrtípus.

Kecskebőr: egyik legkényelmesebb munkavédelmi bőrkesztyű és az egyik legerősebb. A kecskebőr nem csak nagy szakítószilárdsággal és kopásálló tulajdonságokkal rendelkezik, hanem fokozott kézügyességet is biztosít, ami számos munkaterületen fontos. A kecskebőr munkavédelmi kesztyű rugalmas és vízálló.

Báránybőr: a legpuhább és legkönnyebb bőrtípus. A legmelegebb munkavédelmi kesztyűk báránybőrből készülnek, ezen felül pedig vízálló is. A báránybőr kesztyűk optimális kézügyességet biztosítanak.

A legismertebb bőr munkakesztyűk: a rakodókesztyűk, hegesztő kesztyűk, kombinált kesztyűk. 

Munkás kesztyű

Amint az a fentiekből kitűnik, nagyon sok szempontot kell mérlegelni a munkavédelmi kesztyű kiválasztásánál professzionális szinten, hogy biztosítani tudjuk a kézvédelem optimális szintjét. Nem kell azonban kétségbe esni, ugyanis ha van otthon szerelőkesztyűd, rakodó kesztyűd és víz és saválló műanyag kesztyűd akkor a tipikus háztartásban elvégzendő munkálatok döntő többségéhez megvan a megfelelő védelmed és nagy baj már nem érhet.

Tipp: A kertész kesztyű bár nem számít szigorúan vett munkavédelmi eszköznek, azonban mégiscsak fontos hordani, mert makacs szennyeződésektől óvhatja meg a kezünket, illetve ha szúrós növénybe, bogárba nyúlunk, a kellemetlen csípésektől is meóvhat. 

 

Kapcsolódó ötletek

Munkavédelmi cipő jelölések

Ahány típusú feladat és munkaterület, annyi fajta speciális veszély fenyegetheti a lábunkat. Nem mindegy, hogy a munkavédelmi cipőnek elsősorban szúrás, vagy vágás ellen, nehéz tárgyak ráesésével szemben, vagy különböző vegyszerek behatása ellen kell elsődleges védelmet nyújtani.