
Menetjavító készlet használata
Ha nem is mindennapos esemény, azonban a legtöbb barkácsolónál előfordult már, hogy egy-egy metrikus menet elnyíródott, tönkrement, és többé nem tudta ellátni az eredeti funkcióját, a bele való csavar által valamilyen tárgy stabil, elmozdulás mentes rögzítését. A legtöbb esetben ez egy igen egyszerű módszerrel orvosolható: a tönkrement menetet fel kell fúrni egy nagyobb méretre, és az eredetihez képest egyel nagyobb méretű menetvágóval belevágni egy új menetet, és ezzel a probléma meg is van oldva.
- A menetjavító készlet tartalma
- A menetjavítókészlet használata
- Menetjavító készlet felhasználása meneterősítésként
Előfordulnak azonban olyan helyzetek, amikor ez a megoldás nem alkalmazható:
- az egy mérettel nagyobb csavar egyszerűen nem fér el
- a csavar az alkatrész része, attól nem elválasztható
- nagyon speciális csavar való a menetbe, mely nem beszerezhető, nagyobb méretben nem is létezik, vagy a beszerzés költségei nem teszik gazdaságossá a cserét
Ilyen esetekre találták ki a menetjavító készletet, mely segítségével a tönkrement menet helyett egy ugyan olyan méretű új menetet tudunk készíteni.
A menetjavító készlet tartalma
A menetjavító készlet lehet egy féle menet (pl. Yato Menetjavító készlet M10) készítésére alkalmas, vagy vannak olyan készletek is, melyek többféle menet javítására is alkalmasak (pl. Yato Menetjavító készlet 131 részes M5-M12). A készletek menetméretenként az alábbiakat tartalmazzák:
- fémfúrószár
- menetvágó
- speciális spirális betétek
- célszerszám a spirális betétek behajtásához
- célszerszám a spirális betét behajtótüskéjének letöréséhez (csak drótból hajtott betétek esetén)
Tipp: Egyszerűbb menetek kialakítása miatt érdemes szétnézni menetmetsző és menetfúró kínálatunkban is.
A menetjavítókészlet használata
Első lépésben az adott menet javításához való fúrószárral fúrjuk fel a menetet. Ne ijedjünk meg, ez a fúrószár az eredeti mentnél nagyobb méretű lesz, ez teljesen normális. A fúrás során törekedjünk rá, hogy a lehető legmerőlegesebben álljon a fúró a munkadarabhoz képest, és igyekezzünk oldalirányba nem mozgatni a gépet, nehogy a névleges méretnél nagyobb furatot készítsünk. Ha van rá lehetőségünk, javasolt egy oszlopos fúró használata ennél a fázisnál.
Ezután a készletben található menetvágóval vágjunk menetet a kifúrt furatba. Ez a menetvágó egy kézi szerszám, azt kézzel hajtsuk be, ne használjunk hozzá akkumulátoros vagy elektromos fúrógépet, csavarozógépet. A menetvágást több lépésben célszerű elvégezni, hogy a leváló forgács megtörjön, és kijöjjön a furatból.
Ez idáig a műveletek megegyeznek azzal, mintha egy új, nagyobb menetet készítenénk a régi helyett, azonban most jön a menetjavító specialitása. Az elkészült nagyobb menetbe ugyanis bele tudjuk tekerni a készlethez kapott speciális betétek egyikét. Ezek a betétek kétfélék lehetnek:
- egy négyszög keresztmetszetű drótból feltekert spirál
- külső és belső oldalán is menettel rendelkező picike fém henger
Bármelyik típus is van a készletben mindkettő lényege az, hogy a belső menete megegyezik az eredeti menet méretével, külső menete pedig az eredeti helyén készített nagyobb menetével
A betekeréshez használjuk a készletben található célszerszámot. Spirálbetét esetén a drót behajtott végénél fogva, hengeres betét esetén pedig speciális hornyok segítségével tudjuk a szerszámmal a helyére tekerni a betétet.
Opcionális lépésként, ha biztosra akarunk menni, menetragasztóval rögzíthetjük a betétet, ez azonban nem feltétlenül szükséges.
Utolsó lépésként a készletben található célszerszám segítségével törjük le a spirál behajtott végét, mely segítségével be tudtuk tekerni a betétet az előző lépésben. Hengeres betét esetén ez a lépés elmarad.
Végeredményként kaptunk egy, az eredetivel megegyező méretű mentet.
Menetjavító készlet felhasználása meneterősítésként
Speciális esetben a menetjavító készletet fel tudjuk használni olyan menetek megerősítésére, amelyek még nem mentek tönkre, de a kialakításuk miatt számítani lehet erre. Ilyen tipikus eset, amikor acél csavar van egy gyengébb anyagba (pl. alumínium) vágott menetbe tekerve, és a rögzítést dinamikus terhelés is éri (mozgás, rezgések stb.)
Tipp: Ha a csavar feje elnyíródik, kihívás lehet a cseréje. Olvasd el következő blogcikkünkben, hogyan tudod a sérült csavart kiszedni házilag!
Összefoglalva elmondhatjuk, hogy a menetjavító készlet egy nagyon praktikus eszköz, és jó szolgálatot tehet abban az esetben, ha tönkrement menetet kell javítanunk úgy, hogy nagyobb méretre nem térhetünk át. Érdemes elgondolkodni egy készlet beszerzésén akkor is, ha adott pillanatban még nincs szükség rá, hogy amikor olyan helyzetbe kerülünk, hogy elengedhetetlen a használata, akkor azonnal kéznél legyen. A Profibarkács kínálatában többféle menetjavító készlet megtalálható, köztük több speciális autóipari felhasználásra szánt eszköz is (pl. Yato gyújtógyertya menetjavító), illetve külön betétek is vásárolhatók.
Tipp: Érdekel az autó szerelés? Nézd meg a legjobb vezérlés rögzítő készletől szóló bejegyzésünket is!
A Profibarkács teljes menetjavító készlet és - betét kínálatát itt találod >>
Kapcsolódó ötletek
Amennyiben barkácsolunk, és csavarokkal dolgozunk, előbb utóbb elő fog fordulni, hogy a csavar, amit szeretnénk behajtani, vagy éppen kihajtani, megsérül, és nem tudjuk többé a csavarhúzóval, vagy a géppel hajtani. Gyakran előfordul régi csavaroknál, hogy a korrózió miatt megszorulnak, és a kihajtásnál a fejen lévő hornyok elnyíródnak, így a csavart nem tudjuk kicsavarni. Leggyakrabban a PZ/PH fejű (köznyelvben a csillagcsavarok), és a hatlapfejű csavarok tudnak elnyíródni, de az imbusz és torx fejűeknél is előfordul.
Hogyan válasszunk fúrógépet? Ebből a bejegyzésből mindent megtudsz! Teljesítmény, nyomaték, motor típus