Fürdőszoba szilikonozása kezdőknek
A fürdőszobai rések tömítése egy olyan feladat, amely nem igényel különösebb szakértelmet, így némi kézügyességgel, odafigyeléssel és türelemmel mi magunk is meg tudunk küzdeni ezzel a kihívással, még akkor is, ha nem volt még tapasztalatunk hasonló munkával. Az alábbiakban pedig részletesen bemutatjuk hogyan lehet a fürdőszobát szakszerűen szilikonozni, valamint, hogy milyen anyagokra és eszközökre lesz ehhez szükségünk.
- Mi az a szilikon tömítőanyag és miért érdemes használni?
- Mire lesz szükségünk a fürdőszoba szilikonozásához?
- Fürdőszoba szilikonozása lépésről lépésre
Mi az a szilikon tömítőanyag és miért érdemes használni?
A szilikon egy sokoldalú tapadóanyag, amely számos felület repedéseinek, hézagainak és illesztéseinek tömítésére használható. Népszerű választás a lakásfelújítási projektek esetében, köszönhetően annak, hogy többféle anyaghoz, többek között üveghez, műanyaghoz, fémhez és kerámiafelületekhez is képes tapadni.
Erős kötő képességén túl a szilikon ellenáll a víznek, a hőnek és az UV-sugaraknak is, így tökéletesen használható fürdőszobákban, konyhákban és más, nedvességnek kitett területeken. Akár egy beázásra hajlamos ablakot szeretnénk lezárni, akár egy repedést javítanánk meg a fürdőkádunkban, ez az anyag megbízható megoldást kínál a problémánkra.
A piacon kapható számos különböző típusnak köszönhetően azonban néha nehéz lehet kiválasztani a projektünkhöz leginkább megfelelőt, hiszen minden terméknek megvan a maga funkciója és felhasználási területe. Egyesek magas hőmérsékletű alkalmazásokhoz ideálisak, míg mások inkább vízszigetelésekhez ideálisak, így fontos, hogy fürdőszoba szilikonozás esetén utánajárjunk, hogy milyen termékre lesz szükségünk.
Kifejezetten fürdőszobához a szaniter szilikonozást ajánljuk elsősorban, hiszen ez kifejezetten nedves, vizes helyeknél alkalmazható, és tartalmaz penész-és gombagátló ecetes adalékanyagot is, ebben a helyiségben pedig különösen fontos, hogy megelőzzük ezeknek a kórokozóknak az elszaporodását. Akkor se lőhetünk azonban mellé, ha univerzális szilikont vásárolunk, hiszen ez majdnem minden típusú felület esetén megfelel, legyen az beton, tégla, fa, üveg, kerámia, vagy nem korrodáló fémek.
Tipp: Mielőtt belekezdünk a fürdőszoba felújításába házilag, nem érdemes kihagyni a fürdőszoba alapos nagytakarítását sem.
Mire lesz szükségünk a fürdőszoba szilikonozásához?
- szilikon tömítőanyag
- kinyomópisztoly
- maszkolószalag
- tiszta rongy vagy papírtörlő
- kés vagy kaparó (ha korábbi tömítést is el kell távolítani)
- szappanos víz (WC, kád és lefolyók környékére)
Webshopunkban természetesen számos különböző kinyomópisztoly megvásárolható, amely segítségével az olyan kartus tömítőtőanyagok, mint a szilikon is, nagyon egyszerűen és egyenletesen adagolhatóak. Kezdőként, ha kevésbé bízunk benne, hogy mi magunk megfelelően tudjuk majd kinyomni a szilikont, akkor érdemes lehet beszerezni például a Yato akkus kittkinyomó-és ragasztópisztolyát, amely anyagveszteség nélkül tudja adagolni a masszánkat, épp ezért hatékonyabb és gyorsabb is lehet a kéziszerszámokkal szemben.
Ha viszont nem szeretnénk hirtelen túl nagy beruházásokba esni, akkor bőven elegendő a feladatra egy kézi eszköz is, mint például a Yato 900 ml-es kittkinyomó pisztoly, ugyanis ezzel is nagyon szépen elvégezhető a feladat.
Ha éppen egy teljes fürdőszobai felújítás közepén vagyunk, akkor előfordulhat, hogy további eszközökre is szükségünk van, úgyhogy ebben az esetben megéri szétnézni a burkoló kéziszerszám vagy a csaptelep és zuhany kategóriáink között is.
Fürdőszoba szilikonozása lépésről lépésre
- Első lépésként győződjünk meg róla, hogy van-e régi tömítés, ha pedig igen, akkor ezt egy kaparó eszközzel, vagy szilikon oldóval óvatosan távolítsuk el.
- Ezután tisztítsuk meg a felültet, és várjuk meg, amíg teljesen meg nem szárad.
- Helyezzünk fel maszkolószalagot oda, ahol úgy érezzük szükséges, például a csempe és a kád, zuhanykabin, vagy mosdókagyló közti rés mellé, mindkét oldalra. Ez segít majd abban, hogy a szilikon egyenletesen kerüljön fel.
- Lassan és folyamatos mozdulatokkal kezdjük el felvinni a szilikont a kiválasztott kinyomópisztolyunk segítségével, miközben ügyelünk arra, hogy az anyag teljesen kitöltse a rést. Ennek sikerességéhez akár nagyobb mennyiségben is felvihetjük azt, hiszen a felesleg a végén a maszkolószalag révén úgyis le fog kerülni.
- Ha szükséges, mártsuk szappanos vízbe az ujjainkat és gyengéden egyengessük el a szilikont ott, ahol kell, ez ugyanis meggátolja, hogy ez a kartus anyag hozzánk tapadjon.
- Ezután távolítsuk el a plusz anyagot, és húzzuk le a szalagot még az előtt, hogy a szilikon megszáradna. Így egy igazán tiszta, éles szélű tömítést fogunk kapni.
- Hagyjuk a szilikont legalább 24 órán át száradni, mielőtt nedvességnek tennénk ki, azonban vegyük figyelembe, hogy a száradási idő gyártókként eltérhet, így mindig olvassuk el a termékkel érkező utasításokat használat előtt.
- Előfordulhat, hogy két rétegre lesz szükségünk: ez akkor gyakori, ha nagyobb résekkel dolgozunk. Ebben az esetben ismételjük meg a folyamatot a száradás után még egyszer.
Az igazán kiváló munka titka, hogy mindig jó minőségű eszközöket használjuk, hiszen ezekkel nem csak a feladatvégzés lesz sokkal könnyebb, de valójában tartósabb eredményt is érünk el. Kezdőként a gyakorlás is fontos, éppen ezért elsőnek érdemes lehet egy kevésbé látható helyen megkezdeni a munkát, hogy minél magabiztosabban kezelhessük az eszközöket, mire a legfontosabb területekhez érünk.
A Profibarkács teljes kinyomópisztoly kínálatát itt találod >>
Kapcsolódó ötletek
A fürdőszoba felújítását hajlamosak vagyunk sokáig halogatni, ennek több oka is lehet. Az egyik például, hogy a szükséges összeg még nem áll rendelkezésre, esetleg félünk a felfordulástól.
Időről időre érdemes egy-egy nagyobb takarításnak neki állni a házban. A nagytakarítás a fürdőszobában egy igazán hálás és látványos feladat.