tavaszi-akcio

Falfestés házilag lépésről lépésre
Módosítva: 2024. március 28.
Létrehozva: 2023. június 12.

Falfestés házilag lépésről lépésre

Nehézség:

Senkinek nem újdonság, hogy az elmúlt években nem csak az építőipari anyagköltségek emelkedtek drasztikusan, hanem a munkadíjak is. Így egyre gyakrabban előfordul, hogy olyan munkálatokba is magunk fogunk bele, amelyekbe még néhány éve szakembert hívtunk volna. Falfestés házilag lépésről lépésre

Tartalomjegyzék
  1. Falfestés házilag lépésről lépésre
  2. A megfelelő falszín kiválasztása
  3. A szükséges eszközök falfestéhez
  4. A szobafestés, falfestés előkészítése
  5. Gyakori hibák a falfestés során

Falfestés házilag lépésről lépésre

Senkinek nem újdonság, hogy az elmúlt években nem csak az építőipari anyagköltségek emelkedtek drasztikusan, hanem a munkadíjak is. Így egyre gyakrabban előfordul, hogy olyan munkálatokba is magunk fogunk bele, amelyekbe még néhány éve szakembert hívtunk volna. Az egyik legjellemzőbb ilyen terület a beltéri festés-mázolás, ugyanis nagy károkat nem okozhatunk, legfeljebb a végeredmény lesz kevésbé szemet gyönyörködtető, így általában bátrabban ragadunk ecsetet, mint hogy nekilássunk a gázkazán beszerelésének. falfestés házilag, lépésről lépésre a Profibarkácstól. 

Ez a bejegyzés abban próbál a segítségedre lenni, hogy ha már belefogsz, a végeredmény is kielégítő legyen. Nagyon nem mindegy persze, hogy mi a kiindulási alap. Itt most abból indulok ki, hogy jelentősebb javítási munkálatokat nem kell elvégezned csak néhány furatot és apróbb hibákat kell javítanod a festés megkezdése előtt, de ne szaladjunk még ennyire előre.

Természetesen a szobafestés egy szakma, amit az igazi mesterek hosszú évekig tanulnak, tehát, ha jelentősebb javításokkal kell számolni, esetleg falat is bontottak, vagy egy egyenetlen mennyezetet kell kiegyengetni, akkor azért azt tanácsolom, hogy mindenképpen forduljál szakemberhez.

A megfelelő falszín kiválasztása

Megfelelő anyagok és eszközök, a szín kiválasztása. Nagyon fontos része a folyamatnak, hiszen a színválasztás és az eszközök határozzák meg végső soron magát a látványt. Éppen ezért ne találomra tegyük le szavazatunkat az adott szín mellett, hanem gondolkozzunk és ötleteljünk. Vigyük haza a lehető legtöbb színmintát. Lehetséges, hogy több nap után jut eszünkbe a legjobb variáció. Nem mindegy az sem, az árnyalat mennyire erős és milyen hatást kelt. Miután megtaláltuk a megoldást, szerezzük be a festéket. Inkább többet, mint kevesebbet. Legyen tartalék és ne fogyjunk ki munka közben. A festéket lehetőleg a falon próbáljuk ki, ott, ahová szánjuk. Nézzük meg nappali megvilágításban is, és esti fénynél is. teljesen más hatása van egy festéknek a falon, mint egy színkártyán. Egy csomó festékhez lehet kapni egészen kis kiszerelésű mintát is. 

falszín kiválasztása

A szükséges eszközök falfestéhez

A hozzávaló eszközöket és szerszámok listáját véssük papírra (szükséges lehet az alapokon kívül a létra, hígító, takarófólia, ecsetek stb.). Akkumulátoros fúrócsavarozóba vagy rendes fúróba is be lehet forgatni egy keverőszárat, amivel összekeverhetjük a festéket. Ez nem feltétlenül ajánlott, mivel a keverőgép speciálisan erre lett kifejlesztve és a megfelelő fordulaton működik.

  • glettelő kanál, spatulya a falhibák kijavításához
  • csiszolópapír falcsiszoláshoz
  • teddy henger (festőhenger)
  • Létra
  • festőszalag, maszkoló szalag, takarófólia

Eszközök falfestéshez

A szobafestés, falfestés előkészítése

Első lépésként ürítsük ki a szobákat. Lehet, hogy sokaknak magától értetődő, de azért leszögezzük: a későbbi munkálatok – beleértve az utólagos takarítást is – megkönnyítése érdekében a kisebb és közepes, könnyen mozdítható tárgyakat ajánlott kipakolni a festeni tervezett helyiségből. A nagyobb bútorokat betolhatjuk a szoba közepére is, de mindenképp takargassuk le őket – akár több réteg – fóliával, hogy megvédjük a portól és festékpöttyöktől. Hasonlóan érdemes védeni a padlót, takarításkor ugyanis nagyon meggyűlhet a bajunk a jól odaszáradt falfestékkel.

Előtakarítás. Azoknak, akik nem rajonganak annyira a takarításért, van egy kevésbé jó hírünk: festés előtt is ildomos portalanítani egyet. Sokkal könnyebb dolgunk van azonban ebben a fázisban, hiszen mindösszesen egy szivaccsal vagy egy puha kefével végig kell törölgetnünk a plafont és a falakat – lehetőleg fentről lefelé haladva. Ez a lépés tehát semmiképp se szegje kedvünket, ettől még a szobafestés házilag tényleg egy jó dolog.

Javítsuk ki a falakat. Többek között azért is ajánljuk nyugodt szívvel a saját kezű falfestést, mert gyakorlatilag minden művelethez jól kitalált eszközök szerezhetők be az üzletekben. Ilyen a faljavítás is, amikor is az apró repedéseket, karcolásokat és lyukakat pontosan erre a célra gyártott, készen kikevert javítótapasszal javítgatjuk ki. A jártasabbak használhatnak egyszerű glettet is, melyet glettvas segítségével vihetünk fel a falra. Ha glettet használunk, a következőképpen járjuk el: Öntsünk vizet egy vödörbe és szórjuk bele a glettanyagot. A víz ne lepje el, a teteje pedig éppen csak látszódjon ki. A keverék sűrűsége akkor megfelelő, ha a massza bedolgozható, de még fent marad a lefelé fordított spaklin. A glettanyag bekeverését megkönnyíti, ha nem kézzel, hanem keverőgéppel dolgozunk.

Távolítsunk el mindent a falról. A saját helyzetünket könnyítjük meg azzal, ha minden mozdítható elemet – így villanykapcsolót, csillárt, rögzített képet – eltávolítunk a festeni kívánt falról. Amit túlzottan bonyolult leszerelni, arra ott a festékszalag.

Ragasszunk le minden szegélyt. A festés utáni nagytakarítás legbosszantóbb része a szegélyek és nyílászáró-keretek megtisztítása. Ne sajnáljuk tehát az idő, és inkább ragasszuk le ezeket festékszalaggal. Aprólékos, sok türelmet igénylő munka, de minden perce megtérül majd utólag.

Csiszolás. Ha a faljavító tapasz vagy gitt megszáradt, csiszológép vagy csiszolópapír segítségével dolgozzuk teljesen simára a felületet. Ügyeljünk az alapos munkára, hiszen ahol egyenetlenség marad, azt a falfesték ki fogja emelni. A csiszolás után ne felejtsük el újra portalanítani a festendő felületet.

Kezdjük a sarkokkal. Végre elérkeztünk a munka látványos részéhez: jöhet a festés. Mielőtt ecsetet, vagy festőhengert ragadnánk, olvassuk el a festékdobozon található utasítást, és szükség esetén hígítsuk vízzel az alapanyagunkat. Mielőtt nekilátunk a jól látható felületeknek, egy félreeső ponton végezzünk próbafestést, hogy valóban olyan színt ad-e vissza a festék a falon, amit elképzeltünk. Ezután haladjunk fokozatosan: először a sarkok és az ajtók és ablakok keretei mentén vigyük fel a színt. Itt még ecsettel célszerű dolgozni.

Jöhetnek a falak. Ha megvagyunk a szűk és nagy precízséget igénylő részekkel, az ecsetet festőhengerre cserélhetjük, amivel nagyobb felületet tudunk gyorsabban befedni. Ügyeljük arra, hogy egyenletesen osszuk el a festéket a hengeren – ebben segítségünkre lesz a festőtálca erre a célra szolgáló rácsos része. Először a mennyezetet festjük, majd a falakat. Lehetőség szerint kezdjük az egyik sarokban egy 60-70 cm széles, képzeletbeli négyzetben, V vagy W alakban. Utána, anélkül, hogy a hengert felemelnénk, függőleges vonalakat festünk, sűrűn egymás mellé, amivel eltakarjuk a V vagy W betűket. Ezzel biztosítjuk az egyenletes takarást. Jó ötlet egyszerre megfesteni egy egész falat, ugyanis néha a festék színéből adódóan megtörténhet, hogy foltok jelenek meg a száradás után. Ha új réteget szükséges felvinni, fontos, hogy várjuk meg az első festés teljes száradását – ebben sokat segít, ha a festés befejeztével kitárjuk az ablakokat, feltéve persze, hogy odakint száraz idő van. A párás, nedves levegő ugyanis ez esetben ellenünk dolgozik.

Végső takarítás. Ismét egy kevésbé közkedvelt, de annál látványosabb ponthoz érkeztünk: a takarításhoz. Sok a tennivaló, ezért érdemes logikus rendben haladva elvégezni a feladatokat, hogy ne generáljunk magunknak plusz munkát. Alapvetően haladjuk fentről lefelé, illetve a nagy port kavaró munkálatoktól a kisebb műveletekig. Kezdjük tehát a festékszalagok eltávolításával, majd jöhetnek a takarófóliák, az itt-ott megszáradt festékcseppek, ajtó- és ablaktáblák, végül pedig egy jó alapos felmosás.

Falfestés ecsettel

Gyakori hibák a falfestés során

A festés során felmerülő gyakori hibákkal érdemes külön pontban foglalkozni. Ezek a buktatók ugyanis komoly kellemetlenségeket okozhatnak. A szükséges lépések betartása mellett tehát egyéb tényezőkre is figyelni kell. Gyakori hibák a következők: 

 

  • Kapkodás. Túl gyorsan túl akarunk lenni rajta, nem gondoljuk át, milyen színt szeretnénk és hasonlók. Amennyiben házilag festünk, szánjuk rá az időt. Elvégre a mi otthonunkról van szó. 
  • Nem tudjuk, mennyi festék szükséges. Mint ahogyan azt már szintén említettük, inkább vegyünk sokat, mint keveset. Nagyon kellemetlen, ha elfogy a festék, miközben még csak a fél szobával végeztünk. Egy kis tartalék pedig hasznos lehet a későbbi javítások során is. 
  • Rossz festési technika. Ne tetszés szerint induljunk el, hanem mindig a sarkokból, a fal széléről, a helyes praktika szerint. Ne vigyünk fel túl sok festéket, olvassuk el a használati utasítást az adott festékhez. 

divatos nappali falszín

Természetesen előfordulhat, hogy a festés nem lesz száz százalékos, de emiatt sem kell aggódni. Ha betartjuk az utasításokat, egyenletesen és kimérten dolgozunk, látványos eredményt fogunk kapni. Törekedjünk a tőlünk telhető legjobb teljesítményre, legközelebb pedig még profibbak, tapasztaltabbak leszünk. A falfestés házilag is megoldható!

 

 

Kapcsolódó ötletek

Ecset és Festőhenger Típusok

A megfelelő ecset és festőhenger típusának a kiválasztása igényel némi utánajárást. A minőségi végeredmény szempontjából nagyon fontos a megfelelő eszköz kiválasztása.