
Csőperemező használata
Nézzük meg közelebbről a csőperemező használatát, hogy akár fékcsöveknél, klíma szerelésnél, régi csaptelep szerelésénél felkészülten foghassunk a munkához! Lényegében a csőperemezővel tudjuk a fém csövek végét megmunkálni, peremet, szegélyt kialakítani. Ez a perem segíti, hogy a cső szorosan és könnyedén csatlakozhasson más csőelemekhez, szerelvényekhez. A csőperemező használata igényel némi szaktudást, de megfelelő célszerszámmal és odafigyeléssel a csövek peremkialakítása saját magunk által is elvégezhető munkafolyamat.
- A csőperemező létjogosultsága
- Csőperemező – domború perem, homorú perem
- A csőperemező használata – a csőperemező felépítése
- Csőperemezéshez szükséges szerszámok
- Csőperemező használata
- Összefoglalva
- Proline csőperemező készlet
- Yato 7 részes csőperemező készlet
A csőperemező létjogosultsága
A csőperemező használata teszi lehetővé, hogy a rézcsövet ki tudjuk peremezni. Autók esetében fékcsövek szerelésénél, klímák beszerelésénél, javításánál alkalmazzák elsősorban ezt a technológiát.
A legtöbb csőperemező acél, színesfém, műanyag vagy alumínium csövek peremezéséhez alkalmas.
Autóipari, klímaszerelési területeken túl hűtőrendszerek csöveinek összekapcsolására, vízvezeték szerelés során csatlakozások kialakítására vagy fűtési rendszerek esetén peremezéssel rögzített csövek kialakításához is egy kulcsfontosságú kéziszerszámról van szó. Régebben csaptelepeknél is használtak peremezett csöveket, ma már nem jellemző ez a felhasználási terület.
Csőperemező – domború perem, homorú perem
A csőperemező szerszámokkal domború peremet és/vagy homorú peremet készíthetünk. A domború perem és a homorú perem tökéletesen illik egymásba, így ennek a technikának az alkalmazásával 2 cső összetoldása is kivitelezhető.
A domború perem olyan csővég kialakítás, aminél a cső vége kifelé domborodik, és kúpos forma jön létre. Amikor homorú peremet készítünk, akkor a csővég befelé ívelt, homorú formát vesz fel. A megmunkálás lehetőséget nyújt, hogy a csővéget rögzítőcsavarokkal, fittingekkel szorosan összekapcsoljuk.
A csőperemező használata – a csőperemező felépítése
A csőperemező készletekben vagy egy befogó és két prés. A befogóval rögzíthető a cső a peremezés idejére. A prések közül az egyik prés a vágás után behajló széleket simítja ki, a másik prés végzi el a munka oroszlánrészét. Szükségünk lesz még csővágóra, ez csőperemező készletekben szokott lenni, ha önmagában vásárolunk csőperemezőt akkor viszont csővágót is szerezzünk be mellé!
Csőperemezéshez szükséges szerszámok
Csőperemezés precíz elvégzéséhez szükség lesz:
- csőperemezőre (kézi vagy hidraulikus típusra)
- csővágóra (a cső végének levágásához)
- colostokra – a cső méréséhez, a vágás megjelöléséhez
- csőtisztítóra (csiszolópapírra, hogy előkészítsük a cső végét)
- megmunkálandó csőre (réz, acél, alumínium, esetleg más fém csövek)
Csőperemező használata
- Először is vágjuk megfelelő hosszúra a csövet, és figyeljünk a tiszta vágási felületre!
- Tisztítsuk meg a cső végét, akár speciális csőtisztító szerszámmal, akár csiszolópapírral! El kell távolítani a sorját és más esetleges szennyeződéseket a cső végéről. A tiszta felület szorosabb csatlakozást és minőségibb munkát tesz lehetővé.
- A csőperemező szerszám befogó részébe helyezzük a csövet! A cső megfelelő kiállásának meghatározásához figyeljük a csőperemező jelöléseit! A legjobb rászorítani úgy, hogy 3-4 mm lógjon ki a peremezendő oldalon. Nem ajánlott ennél többet ráhagyni, mert préselés közben szétnyílhat a cső.
- A peremezés megkezdéséhez a cső vége fölé kell helyezni a peremező fejét! A csőperemező típusától függően most a kart kell meghúzni vagy meg kell tekerni a mechanizmust! Miután a peremező mechanizmus áthalad a csövön, ellenőrizzük a peremet! Sima, egyenletes és repedésmentes legyen!
Mielőtt a csőperemező használata élesben történik, javasoljuk, hogy egy darab csövön nézd meg, hogyan működik a szerszám, hogyan tudod a kívánt eredményt elérni! A szerszámot nem szabad túl erősen nyomni, mert a peremen sérülések keletkezhetnek, ami rosszabb csatlakozást eredményezhet.
Összefoglalva
A csőperemező használata egyszerű, ha pontosan követed a lépéseket. A cső előkészítése és a peremezés precíz végrehajtása biztosítja, hogy a csatlakozások szorosak, biztonságosak és szivárgásmentesek lesznek. A megfelelő szerszám és technika kiválasztása pedig növeli a munka minőségét és tartósságát.
Tipp: Ha mélyebben érdekel az autószerelés rejtelmei, érdemes elolvasnod a legjobb vezérlés rögzítő vagy a legjobb rugóösszehúzó készletről szóló blogcikkünket is.
Proline csőperemező készlet
A Proline csőperemező készlete hatékony és erős kéziszerszám, ami akár 3-19 mm vagy 25-28 mm kivitelben is beszerezhető. A minőségi, króm vanádium acélból készül csőperemező készlet sokrétű felhasználást biztosít, a Proline márkanév ráadásul garancia a precíz, időtálló szerszámokra. Egy Proline csőperemező az otthon barkácsolók és a szakemberek igényeit is kielégíti, kompakt kis szerszámkészlethez juthatunk strapabíró műanyag tárolóban.
Yato 7 részes csőperemező készlet
A Yato 7 részes csőperemező készlete kiválóan alkalmas fék és hidraulika csövekhez egyaránt. A készlet 3-19 mm közötti átmérőjű vékonyfalú fémcsövek végén segíti a perem képzést. Gyors és egyszerű a használata, a szorítókkal be kell fogni a megfelelő méretbe a csövet, majd a peremképző hajtásával kialakítani! A perem képzése tökéletesen 90°-os szögben történik meg, amely után a cső gond nélkül illeszkedik!
A Profibarkács teljes csőperemező, csőhajlító készletétt itt találod >>
Kapcsolódó ötletek
Egy praktikus szerszámkocsi a műhelyek és a garázsok nélkülözhetetlen tartozéka, de vajon a felszerelt szerszámkocsi vagy az üres szerszámkocsi éri meg jobban? A szerszámkocsik kiváló lehetőséget teremtenek a szerszámok rendszerezésére, szervezésére. Ráadásul mobilisak, könnyen mozgathatóak, a szerszámokat védik a szennyeződés ellen és mindennek fix helyet biztosítanak, ami a mindennapi munkavégzés során jelentősen könnyíti a feladatok hatékony elvégzését. Szerszámkocsit üresen és felszerelve is vásárolhatunk, de vajon melyikkel járunk jobban?
A bőröndös szerszámkészlet barkácsolóknak, otthoni felhasználásra és szakembereknek napi munkához is praktikus, persze nem mindegy milyet választunk, mi van benne és mennyiért? A legjobb bőröndös szerszámkészletek tartalmazzák azokat az alapdarabokat és plusz szerszámokat, melyekkel a legtöbb felmerülő ház körüli probléma elhárítható. Ha pedig többet is hajlandóak vagyunk rászánni és egy igazán profi szerszámkészletet vásárolunk, olyan szerszámok is kéznél lesznek, melyekre nagyon ritkán van csak szükség, mégis megkerülhetetlenek bizonyos helyzetekben.