Tűzoltó tömlő méretek
Amikor valaki azt a szót hallja, hogy tűzoltó tömlő, azonnal a tűzoltás jut eszébe, azonban ennek az eszköznek nem csupán a tűzoltásban van szerepe, az élet számos más területén alkalmazzák.
- A tűzoltó tömlőről általánosságban
- A tűzoltó tömlő előnyei
- A tűzoltó tömlő méretei
- Tűzoltó tömlők hossza
- A tűzoltó tömlő egyéb tulajdonságai
- Kiegészítő a tűzoltó tömlőhöz
A tűzoltó tömlőről általánosságban
A tűzoltó tömlő mindenhol használatos, ahol nagyobb mennyiségű folyadék szállítása szükséges ideiglenes nyomvonalon:
- építkezések, ahol talajvízszint alatt kell dolgozni, és a talajvizet szivattyúzni kell a munkagödörből
- belvizes területeken belvíz szivattyúzása
- mezőgazdasági öntözési munkálatok
- eláraszott pincék vízmentesítése
- kisebb méretű tavak közötti vízszivattyúzás
- tűzoltás
- medencék töltése, leürítése stb.
A tűzoltó tömlő nem más, mint egy, a kerti locsolótömlőknél nagyobb átmérőjű, több rétegű cső. A belső rétege jellemzően valamilyen gumiféleség, ez adja a vízzáróságát, a külső rétege pedig valamilyen műanyag alapanyagú szövet, ez adja a tömlő nyomásállóságát és mechanikai sérülésekkel szembeni ellenállóképességét.
A tűzoltó tömlő végén egy speciális bajonettzáras csatlakozó található, mely segítségével a tömlők könnyedén egy gyorsan csatlakoztathatók egymáshoz, szivattyúhoz, tűzcsaphoz, egyéb kiegészítőhöz (pl. szűrőkosárhoz, osztóhoz, sugárcsőhöz stb.).
A tűzoltó tömlő előnyei
- könnyen összetekerhető, kis helyen is elfér
- szabványos bajonettzáras csatlakozókkal gyorsan, és stabilan lehet egymáshoz és egyéb szerelvényekhez csatlakoztatni
- sérülésekkel szemben ellenálló, jól bírja a fokozott igénybevételt, azonban a nagyon éles tárgyakkal óvatosan kell bánni, azok képesek lehetnek kivágni a tömlőt, illetve nyomás alatt sem szabad mozgatni
- széles méretválaszték, a nagy méretűek jelentős vízszállító képességgel rendelkeznek
A tűzoltó tömlő méretei
A nyomótömlők többféle keresztmetszeti méretben állnak rendelkezésre, a vízszállító képességet (a nyomás mellett) a keresztmetszet határozza meg, így fontos, hogy a célnak leginkább megfelelő méretet válasszunk. Alapvetően öt elterjedt méret van, ezek betűjellel és számmal vannak megjelölve, melyek közül a szám az átmérőre utal, mm-ben megadva. Ezenkívül coll-ban is meg szokták adni a méreteket, melyek 1-4.5 collig terjednek, és megfeleltethetők a betűjellel és számmal megadott méreteknek. Lássuk felsorolás-szerűen az elterjedt tűzoltó tömlő méreteket:
- D - 25 (1 coll): 25mm átmérőjű, a legkisebb használatban lévő tűzoltó tömlő
- C - 52 (2 coll)
- B - 75 (3 coll)
- A - 102 (4 coll)
- A - 110 (4.5 coll)
A méretezésnél érdekesség, hogy a betűjelek nem fordított sorban jönnek, hanem a B és a C betűjel fel vannak cserélve. A 4 collnál nagyobb átmérőjű tűzoltó tömlők betűjele mindegyik esetben „A”, tehát ezeknél a tömlőknél önállóan a betűjellel nem tudjuk azonosítani a pontos méretet, mindig hozzá kell tenni a számértéket is (pl. Extol nyomótömlő kapoccsal C-2" (52mm); 20m)
A felsorolásban szereplő méreteknél nagyobbak is léteznek, azonban ezek már kevésbé elterjedtek, ezek vízszállító képességének kihasználásához már igen nagy teljesítményű szivattyú szükséges.
Tűzoltó tömlők hossza
A keresztmetszeti méret mellett a nyomótömlő felhasználhatóságát, adott feladatra való alkalmasságát alapvetően meghatározza a tömlő hossza is. Több különböző hosszban árulják ezeket az eszközöket, a leggyakoribb méretek a 10m, 20m, 30m és 50m tekercshosszok. Egyes forgalmazóknál lehetőség van folyóméterre venni a tűzoltó tömlőt, mely segítségével pontosan akkora darabot tudunk rendelni, mint amekkora az adott helyre szükséges.
A tűzoltó tömlő egyéb tulajdonságai
A hossz, illetve keresztmetszeti méreteken felül a tűzoltó tömlőnek van még 2 fontos jellemzője, amelyek meghatározzák azt, hogy adott felhasználási célra alkalmas-e az eszköz.
- Az első ilyen tulajdonság a tömlő maximális megengedett üzemi nyomása. Jellemzően 10-16 bar között van megadva. A biztonságos munkavégzéshez elengedhetetlen, hogy ezt az értéket ne lépjük túl, mindig olyan tömlőt válasszunk, amelynek üzemi nyomása magasabb, mint a szivattyú maximális nyomása.
- Olaj és vegyszerállóság: a normál tűzoltó tömlők nem olaj és vegyszerállóak, ilyen igény esetén válasszunk ilyen tulajdonsággal rendelkező eszközt. Míg a normál tömlők általában fehérek, ezek jellemzően más színűek a normál társaikhoz képest.
Kiegészítő a tűzoltó tömlőhöz
A tűzoltó tömlőhöz számos kiegészítő kapható, mely megkönnyíti a használatukat:
- sugárcső: a tömlő végére csatlakoztatva erős, távolra menő vízsugarat hoz létre. A tűzoltók is ezzel az eszközzel dolgoznak.
- tömlőosztó: 1 tömlőn keresztül érkező vizet eloszthatjuk vele több tömlőbe. Jellemzően az egyes ágak külön elzárócsappal rendelkeznek.
- áttéti darab: különböző átmérőjű tűzoltó tömlők köthetők össze a segítségével.
Tipp: A legjobb szénmonoxid érzékelő kiválasztásával megelőzhetjük a baleseteket!
A Profibarkács teljes tűzoltó tömlő és kiegészítő kínálatát itt találod >>
Kapcsolódó ötletek
Ha fontos a családod biztonsága, vásárolj szénmonoxid mérőt. De vásárolj körütekintően, mert életet menthet