Rönkhasítógépek összehasonlítása
Manapság már a legtöbb városban, és a falvak nagyrészében is elterjedt a gázfűtés, legalábbis rendelkezésre áll a gázszolgáltatás a településen, azonban vannak olyan, jellemzően kisebb falvak, külterületi ingatlanok, zártkertek, ahol a téli fűtés kizárólag vegyes tüzelésű kazánnal megoldható. Emellett vannak olyan felhasználók is, akik a rendelkezésre álló gázszolgáltatás mellett is inkább a fával való fűtést preferálják. A fával való fűtéshez elengedhetetlen a tűzifa beszerzése és feldolgozása.
- Rönkhasítógép tűzifa készítéshez
- Ékes, hidraulikus hasítógép
- A Profibarkács kínálata
- Fogasléces ékes hasogatógép
- Kúpos hasítógép
Rönkhasítógép tűzifa készítéshez
A leggazdaságosabban erdészetekről szerezhetjük be a fát, melyek jellemzően 1 vagy 2 m2 hosszú rönkökben szállítja le nekünk, és a mi feladatunk ennek feldolgozása. Persze különböző kereskedőktől, tüzép telepekről megvásárolhatjuk felvágott, hasított formában is, melyek azonban jóval drágábbak, az erdészeti ár akár duplájára is kijöhet így a téli tüzelő ára.
A feldolgozás első lépése a fa megfelelő méretűre történő összevágása, mely történhet asztali körfűrésszel, szalagfűrésszel, vagy láncfűrésszel. Ezután következhet a méretre vágott fa hasogatása. Míg az előbbi munkafolyamat szinte kizárólagosan géppel történik, addig a hasogatás a legtöbb háztartásban a mai napig kézzel történik, hasítófejszék, hasítóékek segítségével. Pedig erre a folyamatra is rendelkezésre állnak gépek, melyek jelentősen megkönnyítik a munkát, azonban ezek elterjedését több tényező is hátráltatja. Az egyik minden bizonnyal a magas áruk, emellett a kihasználtságuk is igen csekély, mert az évben csak 1-2 napot használja egy átlagos háztartás, hiszen ezek a gépek speciálisan csak a tűzifa hasogatására valók. Vegyük sorra, hogy milyen hasogatógépek segítségével lehet a fahasogatás könnyebb útjára lépni.
Ékes, hidraulikus hasítógép
A rönkhasító gépek többféle típusa ismert, melyek közül a legelterjedtebb minden bizonnyal az ékes, hidraulikus elven működő hasítógép. A barkács, háztartási felhasználásra szánt kategóriát szinte kizárólag ez a típus uralja, ezek közül is jellemzően az elektromos meghajtású, ahol a hidraulikus rendszer működtetéséhez szolgáló nyomást egy villanymotor állítja elő. Ezen kívül azonban létezik benzinüzemű motorral felszerelt hidraulikus hasítógép is, mely ott lehet hasznos, ahol elektromos áram nem áll rendelkezésre (például Hecht benzinmotoros rönkhasítógép). A hidraulikus hasítógép úgy működik, hogy a gép egy hasítóéket nyom a belehelyezett rönkre (vagy változattól függően a rönköt tolja neki a fix pozícióban rögzített éknek), mely ennek hatására széthasad. A hasítást mindig szálirányba kell végezni.
A hidraulikus hasítógép kiválasztása során több szempontot is érdemes mérlegelni:
- mekkora hasítóerővel rendelkezik
Ez a gép egyik legfontosabb paramétere. Ezt tonnában adják meg, és a belépő szintű gépeknél jellemzően 4-5tonna, mely azonban a nagyobb, keményebb rönkök elhasításához nem biztos, hogy elegendő, így célszerűbb erősebb gépet választani. A hasítóerő növelésével egyenes arányosan nő a rönkhasító gépek ára is.
- mekkora átmérőjű és hosszú rönköt képes hasítani
- álló, vagy fekvő elrendezésű
A vízszintes gépeknek nagy előnye, hogy könnyebben szállítható.
- egy, vagy háromfázisú villanymotorral van felszerelve
A komolyabb, nagyobb teljesítményű gépek sok esetben három fázisú motorral szereltek, azonban sok háztartásban csak 1 fázis áll rendelkezésre, így fontos tisztázni, hogy olyan változatot válasszunk, amelyet üzemeltetni is tudunk majd.
- milyen rönkhasítógép-kiegészítők kaphatók hozzá
Igen hasznos kiegészítő tud lenni a kereszt alakú hasítóék, mely egyszerre nem kettő, hanem négyfelé hasítja a rönköt, persze ehhez megfelelő hasítóerőre is szükség van.
A Profibarkács kínálata
Áruházunkban Hecht és Scheppach márkák sokféle teljesítményű, vízszintes és függőleges elrendezésű elektromos rönkhasító gépei is megtalálhatók. Így mindenki tud saját igényeinek megfelelően választani (például Hecht vízszintes rönkhasító).
Tipp: Fahasábok darabolásához érdemes megnézned a legjobb hintafűrészt röndarabolásához, illetve egy jó olcsó benzines láncfűrészt otthoni felhasználásra is.
Fogasléces ékes hasogatógép
Magyarországon gyári változatban nem elterjedt, külföldön azonban létező géptípus, hazánkban inkább házi készítésű változata létezik. Működési elve hasonló, mint a hidraulikusnak, csak itt nyomás helyett egy fogasléc segítségével mozgatja a hasítóéket. Hátránya, hogy a hidraulikushoz képest nagyobb odafigyelést igényel az üzemeltetése, az indítókar meghúzása után a hasítóék elmegy a végállásig, akkor is, ha esetleg a másik kezünk a hasítóék útjában van, míg a hidraulikusnál mindkét kezünk szükséges az üzemeltetéshez, ha az egyiket levesszük a karról, akkor a gép megáll. A fogasléces erőátvitelnél szintén hátrány, hogy megszorulás (pl. túl kemény farönk) esetén nagy terhelést kap a villanymotor.
Kúpos hasítógép
A kúpos hasítógép működési elve némileg eltér az előző kettő típustól, itt a hasítókúp bevezetése a farönkbe szálirányra merőlegesen történik, és ennek hatására indul meg a hasadás (természetesen ez ugyanúgy száliránnyal párhuzamosan). Hasítókúpot lehet felszerelni hagyományos fúrógép végére is, azonban ezek kevésbé hatékonyak. Sokkal jobb megoldás az állványra szerelt (asztali) kúpos hasítógép, melyek jellemzően villanymotoros meghajtásúak, az erőátvitel pedig szíjjal történik. Itt is fontos szempont, hogy olyan gépet válasszunk, amely a villamos hálózatunknak megfelelő (1 fázis/3 fázis). Természetesen ebből is létezik benzinmotoros változat.
Az előbbiekben felsoroltakon kívül még számtalan egyedi készítésű, ipari felhasználásra szánt hasogatógép létezik, különböző automata farönkadagolási megoldásokkal, melyek jóval nagyobb hasítási gyorsasággal rendelkeznek, és kevesebb emberi munkával üzemeltethetőek, azonban ezek bemutatása már túlmutat ezen cikk terjedelmén.
A Profibarkács teljes hasogatógép, rönkhasítógépek kínálatát itt találod >>
Kapcsolódó ötletek
A hintafűrész, vagy más néven billenőfűrész, a láncfűrész és a kézifűrész mellett élen jár a rönkfa, deszka darabolásában. Gyorsan, hatékonyan és biztonságosan darabolhatunk rönköket, persze ehhez az is fontos, hogy a legjobb hintafűrészt megtaláljuk! Van néhány hintafűrész választást befolyásoló tényező, amiket érdemes figyelembe venni vásárlás előtt!
A modern láncfűrész az erdészeti és fakitermelési ipar egyik leghasznosabb eszközének bizonyul. A láncfűrészek hordozható, motoros szerszámok, amelyek egy változó hosszúságú fémrúddal egy fogazott láncot vezetnek körkörös mozgásban a fa átvágásához. Megvásárlásuk elsőre olykor ijesztő feladatnak tűnhet nemcsak a kezdő, de a gyakorlott barkácsolók számára is, így segítségképpen összegyűjtöttünk pár szempontot és vásárlási trendet, hogy ár-érték arányban is az igényeinknek megfelelő eszközt választhassuk.