heatlucky-futheto-termekek

Melyik a legjobb kézifűrész?
Módosítva: 2024. február 22.
Létrehozva: 2023. január 24.

Melyik a legjobb kézifűrész?

Helyszín: Kert

Te tudod melyik kézifűrészt kell kiválasztanod a tervezett munkádhoz? Segítünk!

Tartalomjegyzék
  1. Melyik a legjobb kézifűrész?
  2. Milyenek voltak az első kézifűrészek?
  3. Hogyan válassz kézifűrészt?
  4. Melyik a legjobb kézifűrész kialakítás szempontjából?
  5. De mi az a TPI és PPI?

Melyik a legjobb kézifűrész?

Az alábbi cikkben sorra vesszük, milyen szempontokat érdemes mérlegelni, hogy kiválaszd a neked megfelelő kézifűrészt.

Milyenek voltak az első kézifűrészek?

A kézifűrészeket már igen korán, több ezer éve használni kezdték az emberek. Az első szerszámok réz és bronz anyagból készültek, ezeket főként fafeldolgozásra és megmunkálásra használták eleinte. Feltehetőleg - anyagából ítélve - gyorsan kopott, és egy irányba lehetett mozgatni; tehát vagy húzni, vagy tolni tudták őseink. Az ókor második felében a vasérc megjelenésével a szerszámhasználat technológiája nagy változáson ment keresztül. A vasnak köszönhetően az addig használt eszközök élettartama jelentősen megnőtt, a fafeldolgozás műveletei megsokasodtak.

A kézifűrészek a technika fejlődésével együtt hatalmas változáson mentek keresztül. A fogazat kialakításának köszönhetően ma már kétirányba is használhatjuk vágásra, és a korábbi élezést felváltotta a cserélhető pengék sokfélesége.

Kézifűrész

Hogyan válassz kézifűrészt?

Ha eddig nem tetted és szívesen barkácsolnál, illetve kerti munkát végeznél, hasznos eszköz lehet számodra egy kézifűrész. Azonban nem mindegy, melyik tevékenységhez milyen szerszámot választasz. Ezért összeszedtünk neked néhány szempontot, ami segít a döntéshozásban. Fontos tudnod, hogy főleg mire fogod használni, mivel a különféle fűrészlapok fogazatának kialakítása eltérő felhasználásra ad lehetőséget.

Melyik a legjobb kézifűrész kialakítás szempontjából?

Kialakítás szempontjából kétfélék lehetnek, keretbe foglaltak, vagy keret nélküliek. A keretesekkel fa, műanyag, és fém vágását tudjuk elvégezni, mivel a fűrészlap két helyen is rögzítve van. Meghatározott hosszúságban tudunk dolgozni vele, előnye viszont, hogy többféle gyártótól származó pengét is befoglalhatunk vele. Precízebb, pontosabb vágásra használjuk általában.

A keret nélküli, vagyis markolatos fűrészek kialakításuknak megfelelően jobban irányíthatóak, és összezárható kivitelben is kaphatóak, így hordozhatóságuk minimális helyigénnyel jár. Jellemzően szélesebb és vastagabb anyagú pengéjük van, és felhasználhatóságuk szempontjából ideálisabbak, mivel korlátlan hosszban és formában vághatunk velük.

Tipp: Gérvágó fűrészedhez válassz gérládát!

De mi az a TPI és PPI?

A fűrészek fogazatát jellemző adatok, azaz a TPI = teeth per inch az egy inchre eső fogak számát jelenti. A PPI = points per inch a hegyek száma inchenként.

TPI: minél nagyobb ez az érték, annál finomabb vágásra képes az eszközünk, ugyanakkor gyorsabb és érdesebb vágási széleket eredményez. Ez főleg famegmunkálásnál lehet releváns.

PPI: ez az érték mindig eggyel nagyobb, mint a TPI.

Alapszabály, hogy a puhább anyagokhoz durvább, a keményekhez finomabb fogazatú kézifűrészre van szükségünk.

A fűrészfogak alakja és nagysága annak függvényében változik, hogy milyen felületen dolgozunk vele. Hegyesszögű, derékszögű és tompaszögű fogalakokat különböztetünk meg egymástól. A fogak terpesztése, azaz a fogak kihajtogatása a felmelegedés csökkenését szolgálják, ezt a fogcsúcsok hajtogatásának váltakozásával érik el. Ezért jellegzetes cikk-cakk alakú a fogak elhelyezkedése.

A kézifűrészek fajtái:

A kézifűrészek lehetnek zárt nyelűek, ezekkel nagyobb erőkifejtést tudunk végezni. A nyitott nyelűek segítségével nehezebben elérhető részeken tudunk dolgozni, az egyenes végűek pedig jellemzően a legkisebbek, ezek a legkevesebb erőkifejtést igénylő felületekhez vannak kialakítva.

Fogazatuk lehet:

Univerzális; (mindenre jó), ezt érdemes otthon tartani, mivel általános felhasználásra ad lehetőséget.

Egyenes fogazatú; ehhez képest könnyebben akad, azonban gyors és hatékony.

Hasítófűrész; vésőszerű fogai segítségével tolóirányban használható, durva felületet eredményez.

Keresztvágó; kizárólag tolóirányban vág, farostok fűrészelésére használható.

Gyaluló; nyers és száraz fa vágása közben a forgácsot eltávolítja.

Gyorsvágó; toló- és húzóirányban is használható, könnyű és gyors használatot tesz lehetővé.

Típusai:

Illesztőfűrész: nevezzük még gérvágó fűrésznek is. Ezeket a típusokat jellemzően illesztő vágásokhoz használjuk, finom fogazatukkal, merevített pengéjükkel a gérládával együtt precíz vágást tudunk velük végezni.

Gipszkarton fűrész: keskeny markolata, könnyű felépítése és meredek fogazata miatt gyors és hatékony munkavégzésre alkalmas. Főként gipszkarton vágására használjuk.

 gipszkarton fűrész

Ytong (pórusbeton) fűrész: speciális fogazatú szerszám, mely a porózus, precíziós vágást igénylő építkezési anyagok, pórusbeton és gipszkarton megmunkálására alkalmasak.

Rókafark fűrész: a legelterjedtebb fűrészünk, mely mindkét irányba mozgatható vágás közben. Asztalos – és egyéb barkácsmunkák nélkülözhetetlen alapdarabja. TPI értékük általában kisebb, ezért gyorsabb munkavégzést biztosítanak számunkra.

 Rókafark fűrész

Lyukfűrész: keskeny, hegyes pengéje segítségével nyílások kivágását teszi lehetővé. Fogazata ferde és háromélű.

Fémfűrész: acélból készülnek többnyire, vékony és hajlékony lapjuk miatt keretes változatban kaphatók. Anyaguk miatt tartósabbak és biztonságosabbak.

 Fémfűrész

Japán fűrész: Különleges kialakítású húzófűrész, melynek hosszú nyele és rugalmas pengéje gyors és pontos vágásokra alkalmas. Kisebb erőkifejtéssel nagyobb teljesítményre képesek, kevesebb vágási veszteséget okoz használatuk.

Ágvágó fűrész: fák és bokrok ágainak eltávolítására használhatjuk, jellemzően attól a vastagságtól, amit már a metszőollóval nem tudunk elmetszeni. Kicsi, könnyű szerszámok, nyeles változatban is kaphatók, a magasabb ágak lefűrészelése miatt.

Ágvágó fűrész

Jellemző, hogy minél kevesebb foggal rendelkezik egy fűrész, annál gyorsabb, de durvább vágást tudunk vele végezni. Kisebb fogú fűrészekkel simább felületet hagyunk vágás után.

Fontos:

Ha nem a megfelelő felületen nem a használatra való célszerszámmal dolgozunk, a penge élettartamát jelentősen csökkentjük, pl. rókafark fűrésszel is lehet ytongot vágni, azonban az fűrészlap éle erősen kopik a nem megfelelő felület miatt. Emiatt fát később már nem tudunk vele vágni.

Ágvágó fűrésszel tilos növények gyökereit vágni, mivel a rajta található szemcsék fokozottan károsítják a vágóélt.

A megfelelő munkához megfelelő eszközre van szükséged, így miután eldöntötted, milyen célra használnád a kézifűrészedet, az ideális szerszám kiválasztásában a Profibarkács csapata bármikor segítségedre lesz.

Kapcsolódó ötletek

Melyik a Legjobb Gérvágó Fűrész?

Ebben a cikkben a kiegészítő funkciók, meghajtás, garancia, teljesítmény és ár-érték arány figyelembe vételével próbáljuk meg kihozni a győztest.