Vésőszár
Barkács webáruházunkban az SDS Plus és SDS Max befogású vésőszárak teljes kínálatát megtalálhatod, és akár egy komplett vésőszár készletet is megrendelhetsz. A vésőszárak vasból vagy acélból készült, különböző alakokban elkészített vágószerszámok. Puszta kéz nyomásával vagy más szerszám ütésével (pl. kalapács, vésőkalapács) különböző szilárd anyagok (fa, kő, érc) megmunkálására, vágására, vagy faragására alkalmasak.
A következő vésőszár típusok léteznek
Laposvésőszár
Ezek a leggyakrabban használt vésőfélék. Leginkább illesztő és tisztító munkákra használják őket, de az erősebb felépítésű laposvésők alkalmasak lyukvésési munkákra is. A laposvésőknek a legtöbb esetben a pengéje és a gyűrűzetlen nyele is hosszabb az általános célra készített vésőknél.
Mintakészítő vésőszár
Ezek a szerszámok illesztő munkákra szolgálnak. A penge megtört nyaka olyan helyeken is lehetővé teszi a munkavégzést, ahol alaphelyzetben a laposvésők nyele megakadályozná azt.
Sarkalat vésőszár
Ezek a vésők is illesztőszerszámok, és leginkább csaplyukak tisztítására szolgálnak. Az illesztő munkára használt vésőket soha nem ütik kalapáccsal vagy bunkóval.
Kanál vésőszár
Ezeket az eszközöket vájáshoz és üregkészítéshez használják. A kanálvésők leggyakoribb változatai a hosszú pengéjű üregelő vésők, a változatos ívű, üthető horonyvésők, illetve a gyűrű és félgyűrű élformájú vésők.
Csaplyukvésők
Ahogy a nevük is sugallja, ezek a vésőket a mély csaplyukak kimunkálására használják. Rendkívül erőteljes felépítésűek: a kalapáccsal, de még a bunkóval mért ütéseket is gond nélkül kibírják.
Habár napjainkban már nem használják, a pántvésőket egykor a hagyományos tollas ajtópántok pánthelyeinek kimunkálására használták. A vésők egyébként gyakorlatilag minden asztalosszerszám atyjának tekinthető, mivel „vérvonala” egészen az ősember első kő szerszámáig nyúl vissza. Az ókori egyiptomiak rézből készült vésőket használtak, a görögök és a rómaiak pedig már kovácsoltvasból készítettek vésőket. Azóta alig ment át változásokon a ma is ismert végső formája.
Természetesen azért különbséget kell tennünk a vésők és a vésőszárak között, ez utóbbiak ugyanis nem rendelkeznek markolattal. A markolatnak egyébként nem is a kényelem fokozása volt (eredetileg) a célja, hanem az erőforrások szűkösségéből adódóan a fém takarékosabb felhasználása. Ugyanakkor egy véső markolatának az alakja, anyaga, mérete, és fogása nagyban befolyásolja a szerszám hatékonyságát is.
A markolatnál azonban még a penge is fontosabb. A markolat nélküli vésőszáraknál a markolatot és azokra ütéseket mérő kalapácsot a Profibarkács webáruházában is kapható vésőkalapácsok helyettesítik. Teljes SDS vésőszár készletet is találhatsz nálunk, de igényeidnek megfelelően külön-külön is vásárolhatsz lapos és hegyes vésőszárakat. Érdemes szétnézned bőséges pneumatikus vésőkalapács kínálatunkban is, hogy a lehető legtöbbet kihozhasd a különböző átmérőjű vésőszárakból!
Befogás típus szerinti megkülönböztetés
SDS vésőszár
Az SDS befogású szárak átmérője 10 mm. A SDS a Stecken, Drehen, Sichern azaz beilleszt, csavar, rögzít rövidítése.
SDS plus vésőszár
A SDS Plus befogás átmérője 10 mm. Ez a legelterjedtebb a gyártott eszközök számát illetően.
SDS max vésőszár
Az SDS max az előző kettővel ellentétben 18 mm átmérőjű. Az SDS max vésőszárakat jellemzően a nagyobb vésőkalapácsok használják 300 és 530 mm hossz között.
Vésőszár készlet vásárlás a Profibarkács szerszám webáruházában
Válogass kedvedre a szerszám webáruházunkban, és rendeld meg tőlünk a vésőkalapácsodat és a hozzá tartozó prémium vésőszárakat! Jelenleg az Extol Premium, Yato, Shtor, Einhell, Verto és Grahite vésőszárakat tudod megrendelni a Profibakácsról. Találhatsz lapos betonvésőket, hegyes vésőszárakat, kanalas és hornyos szárakat is, attól függően, hogy épp mire lesz szükséged. Emellett készleteket is rendelhetsz. Ha pedig vésés helyett indulhat a fúrás, érdemes szétnézni a hasonlóan jó minőségű fúrószárak között is.