Hogyan kezdj hozzá a fafelületek festéséhez?
Gyakran megesik, hogy a kerítés, és a kertben található faépítmények lefestésének hirtelen felindulásból, előzetes tájékozódás nélkül ugrunk neki, aztán csodálkozunk, hogy miért megy tönkre 1-2 év alatt a faanyag. Ha kíváncsi Vagy, hogyan tehetnéd igazán tartóssá és időtállóvá ezeket a dolgokat, Tarts velünk ebben a blogcikkben!
A kerítésfestés klasszikus esete, hogy amikor megérkezik a frissen vágott faanyag, sokan úgy állnak neki a festésnek, hogy előzetesen nem csiszolják meg a felületet. Ilyenkor nemcsak hogy csúnya lesz a kezelt felület, de a felhasznált festék mennyisége is sokkal több lesz.
Talán ebbe a hibába nem futottál még bele, de meglepő lehet, hogy ez a kezdeti csiszolás sem teszi igazán időtállóvá a fát. Gondoljuk végig a folyamatot, és megértjük, melyek a fontos lépések, és miért!
Alapvetően a fa ápolása során 2 rétegnyi védelemre van szükség. Első lépésben felviszünk egy alapozóréteget, mely gyakran tartalmaz gombásodás és rovarkár elleni anyagokat is. Majd ezt követi a festék, lakk, vagy lazúr felvitele. Az alapozóréteg felvitelekor akármennyire szépen is volt lecsiszolva a fa, bizony az alapozó fel fogja húzni a fa szálát, így ha igazán tartós eredményt szereténk, száradás után egy nagyon finom csiszolóval csiszoljuk át a felületeket.
Meglehet, hogy ez több munkát jelent, de évekkel tartósabb lesz, mint csiszolás nélkül, így végsősoron időt spórolunk meg.
Függően a festék típusától egy vagy több rátegben kenjük le a lealapozott és lecsiszolt fát. Fontos figyelembe venni néhány fontos szabályt!
1. Alapozni és festeni is csak és kizárólag száraz felületre szabad!
Ugyanis csak a száraz fa szívja mélyen és viszonlag gyorsan magába az alapozót, és a megszáradt alapozó és festégrétek fog kifogástalan tapadást biztosítani a következő rétegnek.
Továbbá az egyenletesen szárított fa nem repedezik szét, ha viszont nedvesen, hirtelen kitesszük a nap és a szél szárító hatásának, akkor komoly károkat szenved az anyag.
2. TERVEZÉS!
Tekintve, hogy jellegüktől függően több-kevesebb száradási időre van szüksége ezeknek a festékeknek, fontos belekalkulálni, ne fessünk olyankor, mikor eső közeleg, de akkor sem érdemes belefogni, ha szárazságban a port fújja a szél, ami aztán beleragad a felületbe. Túl magas hőmérséklet túlságosan lerövidíti a száradási időt, míg a hűvös, nedves klíma lassítja azt. Készüljünk fel tehát mindenre időben.
De mi a helyzet akkor, ha már régebbi anyagról van szó, ami az évek során megfelelő csiszolás nélkül kapott pár réteg festéket?
Nem kell kétségbe esni, megmenthetők ezek a faanyagok is, ha nem túl előrehaladott az erózió.
Gyakori, hogy ezek a régebbi fafelületek és a rajtuk lévő festék fel vannak repedezve, amit okozhat az, hogy nem volt teljesen száraz a kezdetekkor, és hogy nem megfelelő időben festették. Ilyenkor mindenképen alaposan le kell csiszolni, és a fentiek alapján végigvinni a folyamatot.
A csiszolás ugyan sok időt elvehet, de megkönnyíthetjük az életünket, ha az ecsettel való mázolás helyett festőgépet használunk. Ez egyszerű, gyors, és hibátlan fedést biztosít, és igazi élménnyé teszi a munkát. Ha többet szeretnél megtudni erről, KATTINTS IDE!
Ha tetszett ez a cikk, és szeretnél legközelebb is értesülni róla, ha új téma kerül elő, kedveld a facebook oldalunkat, és iratkozz fel youtube csatornánkra, melyen további izgalmas megoldásokkal találkozhatsz!